Wigilia Bożego Narodzenia

To czas wspominania przeszłości,
delektowania się teraźniejszością i nadziei na przyszłość

Weihnachtsschuck

Boże Narodzenie to bardzo ważne i uroczyste wydarzenie w Polsce, charakteryzujące się wieloma tradycjami i zwyczajami.

Polskie obchody Bożego Narodzenia rozpoczynają się 6 grudnia, w dzień Świętego Mikołaja, kiedy to Mikołaj przynosi prezenty dzieciom i dorosłym. Okres przedświąteczny to także czas kalendarzy adwentowych, jarmarków bożonarodzeniowych i przygotowań do wielkiego świętowania. Najważniejszym punktem świąt Bożego Narodzenia jest Wigilia, obchodzona 24 grudnia.

Tego dnia większość Polaków pości aż do kolacji, która składa się z dwunastu bezmięsnych potraw. Liczba dwanaście symbolizuje dwunastu apostołów i dwanaście miesięcy w roku. Wieczerza rozpoczyna się wraz z pojawieniem się na niebie pierwszej gwiazdki, a wprowadza ją dzielenie się opłatkiem. Opłatek to cienki opłatek z nadrukowanymi motywami religijnymi. Każdy odłamuje kawałek opłatka i życzy sobie wszystkiego najlepszego w nadchodzącym roku.

Następnie wspólnie się modlą i podawane są potrawy.

Tradycyjne potrawy bożonarodzeniowe w Polsce są bardzo różnorodne i smaczne. Do najpopularniejszych należą

Barschtsch
Rotebetesuppe mit uszka
Karpie wilgilijne
Karpie wilgilijne
Hering
Heringe

Barszcz z pierogami z grzybami i kiszoną kapustą. Zupa ta ma jaskrawoczerwony kolor
kolor i słodko-kwaśny smak.
Pierogi to małe półksiężyce z ciasta makaronowego, które są gotowane i
dodawane do zupy.

Karp w różnych odmianach, na przykład panierowany, pieczony, w galarecie lub jako ryba faszerowana. Karp jest symbolem szczęścia i dobrobytu w Nowym Roku.

Śledź w różnych marynatach, na przykład w oleju, occie, śmietanie lub majonezie. Często przyprawia się go cebulą, jabłkami, rodzynkami sułtańskimi lub orzechami. Śledź jest symbolem płodności i obfitości.

Kapusta kiszona  z Grzybami
Kapusta kiszona z Grzybami
Pierogi z kapusta i grzybami
Pierogi z kapusta i grzybami
makowiec
makowiec

Kapusta kiszona z grzybami lub z grochem. Jest to typowy dodatek do dań rybnych.
Kapusta kiszona jest gotowana i mieszana
z suszonymi grzybami lub grochem.

Pierogi z różnymi nadzieniami, na przykład
z kapustą kiszoną i grzybami, z ziemniakami
i twarogiem (pierogi ruskie)
lub z makiem. Pierogi są w kształcie półksiężyca, które są gotowane lub smażone. Są popularną przekąską w kuchni polskiej.

Makowiec lub makówki. Są to tradycyjne polskie desery bożonarodzeniowe składające się z ciasta drożdżowego i masy makowej. Nadzienie składa się z mielonego maku, miodu, masła, mleka, orzechów, rodzynek sułtańskich i przypraw. Ciasto może być pokryte polewą z cukru pudru lub czekolady. Albo makaron miesza się z makiem, miodem i masłem i podaje z ciastem makowym.

Oprócz tych potraw istnieje wiele innych, które mogą się różnić w zależności od regionu i rodziny.
Na przykład w niektórych regionach jest zupa grzybowa, krupnik, kasza gryczana, pierogi, makaron z makiem, kompot z suszu czy pierniki.

Po kolacji rozpakowuje się prezenty, które pod choinką umieścił Mikołaj lub Gwiazdor. Choinka jest zwykle dekorowana w Wigilię, często przez dzieci. Ozdabia się ją światełkami, bombkami, gwiazdkami, aniołkami, słodyczami, a czasem także słomianymi gwiazdkami lub papierowymi łańcuchami. Wiele rodzin udaje się również na mszę o północy (Pasterka), która rozpoczyna się o północy i upamiętnia narodziny Jezusa.

Święta Bożego Narodzenia 25 i 26 grudnia są również świąteczne i radosne. Rodziny odwiedzają się nawzajem, jedzą, piją, śpiewają kolędy i opowiadają historie. Niektórzy idą też do kościoła, na spacer lub na sanki, jeśli jest śnieg. Polskie kolędy są bardzo piękne i melodyjne. Do najbardziej znanych należą „Bóg się rodzi“, „Lulajże Jezuniu“, „Wśród nocnej ciszy“ czy „Cicha noc“. Święta Bożego Narodzenia w Polsce to wspaniały czas wypełniony miłością, radością, wiarą i tradycjami. To czas pielęgnowania rodziny, przyjaciół i polskiej kultury. To czas wspominania przeszłości, cieszenia się teraźniejszością i nadziei na przyszłość.

To czas radości i wdzięczności.
Wesołych Świąt! Frohe Weihnachten! Feliz Navidad!

choinka
Choinka

Schreibe einen Kommentar